Jste zde: Region mohelnicko  >  Maletínský pískovec Maletín

Maletínský pískovec Maletín

V okolí obce Maletín bylo v minulosti vyhlášené těžební místo na kvalitní pískovec. Je z něj vytesána i památka UNESCO, sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci!

GPS: 49.78696667N, 16.78401667E


Fotogalerie

 

Pískovec se zde těžil od 13. století. První písemná zpráva o pískovcových lomech, které se nacházejí v lesích západně od Maletína pochází z roku 1570, kdy byl zdejší kámen odebírán pro všechny stavby olomouckých biskupů, kteří měli Maletín tehdy v držení. Rozmachu dosáhla těžba v období baroka. Po celé Moravě jsou sochařská díla, které kameníci vytvořili z maletínského pískovce.

K nejstarším památkám na Mohelnicku, které jsou vyrobené ze zdejšího materiálu, patří smírčí kříže, k novějším památník politických vězňů na Mírově. Nejvýznamnější i nejnovější doklad užití maletínského pískovce nalezneme na olomouckém náměstí, kde se ve vodě Ariónovy kašny z roku 2002 zrcadlí jedna z českých památek UNESCO – sloup sv. Trojice. Pískovcové lomy ztrácely na významu v 19. století a koncem druhé světové války zanikly.

Dnes jsou lomy zatopené

V současnosti jsou zakonzervované, částečně zatopené, uvažuje se však o jejich dalším využití.

Nový Maletín

Nachází se asi 2 km jižně od Starého Maletína v kopcích Mírovské vrchoviny, nad údolím říčky Mírovky.

Nový Maletín byl vždy malou vesničkou, po ukončení těžby maletínského pískovce však téměř zanikl. Dnes je již prakticky pohlcen osadou Svojanov, známou rekreační oblastí.

Nový Maletín byl založen roku 1779 na pozemcích bývalého panského dvora, který byl zvláštním lénem olomouckého biskupství, k němuž náležela tvrz Templ a kamenolom. Tvrz, která zanikla v období třicetileté války, byla dle ústního lidového podání místem, kde původně sídlilo několik „červených rytířů“, tedy Templářů.

Kontakty

Adresa

 

GPS
49.78696667N, 16.78401667E

Mapa