Jste zde: Region mohelnicko  >  Svinovský grafitový revír Pavlov

Svinovský grafitový revír Pavlov

Archeologické nálezy v okolí Svinova a Zavadilky dokazují, že zdejší hlínu používali pro svou keramiku již Keltové.

GPS: 49.75032N, 16.86497E


Fotogalerie

 

Keramika obsahující grafit byla odolnější proti ohni a mohla být lépe využita při vaření na otevřených ohništích. Používání tuhy v hrnčířské hlíně přijali za své i loštičtí hrnčíři, svinovská hlína byla materiálním předpokladem vzniku slavných středověkých loštických pohárů.

Grafit zde povrchově těžila v 30. letech 19. století firma Gessner, Pohl & Comp. Roku 1847 v starých hrnčířských štolách nalezli velká ložiska grafitu, tak vzniklo šest až 80 metrů hlubokých důlních jam. Celý komplex byl odvodňován 650 metrů dlouhou štolou. V době největšího rozmachu tady pracovalo asi 100 horníků, mnoho lidí pracovalo v mlýnech na mletí tuhy.

Roku 1912 však doly koupil Jan Nepomuk Schwarzenberk, ovšem jen proto, aby je mohl zavřít a zbavit se tak konkurence, kterou svinovské doly dělaly jeho jihočeským revírům. Dodnes zůstaly zachovány jen trychtýře několika štol, šachet a odvaly. Mapku a fotografie zdejších dolů lze shlédnout v mohelnickém muzeu. V roce 1955 bylo bezvýsledně provedeno několik pokusných vrtů kolem Zavadilky.

Kontakty

Adresa

 

GPS
49.75032N, 16.86497E

Mapa